6 Mart 2012 Salı

KÖR KUYUNUN DİBİNDEN...


Karanlık, kör bir kuyunun dibindeyim yine. Bu kez buraya düşmeme sebep, ortasında debelendiğim zulmet selinden ziyade, okudukça farkettiğim, farkettikçe öğrendiğim, öğrendikçe özlediğim, ötelerde bir huzur deryasının olduğu hakikati, benimse bu hakikate olan uzaklığım, kendi kendimi aldatmışlığım...O nurlu deryaya koşmak isteyişim, koşamayışım, ayaklarımda zincirler, zincirin ucunda-nefsim- Hakir, çekip çekip beni sürükler ve birlikte yuvarlanırız tepeteklak, bir de bakarım, işte o kör karanlık kuyunun dibindeyim...Ben neler düşlerim, -hem de bir anda- nerelere düşerim...
*******
 Meğer iman edenlere verilen müjdeli haberlerle öyle bir mesut olmuşum ki, sanırsınız uçmaktayım.
Cehennemden azad beratı almışım zahir, pür neşeyim,dünyanın türlü türlü eğlencesindeyim.
Küfür okyanusunun ortasında seyreden ehl-i sünnet gemisindeyim ya, hep bir rehavette, pek bir emniyetteyim.
Günahlarımı nasıl da küçük görmekteyim, sanırsınız burnumun ucunda bir sinek,az sonra uçup gidecek, hem tevbe ettikçe Rabbim affedecek, yine işlesem, yine affedecek, vaadi var; elbette dönmeyecek.O'nun rahmeti öyle çok ki, onun yanında benim günahlarım ne ki...Estağfirullah...Hey be şaşkın, bu mu senin anlayışın?..
Bak Hakir, Peygamber efendimiz (aleyhisselam):
"En akıllınız Allah'tan en çok korkandır" buyuruyor. Aklının ne kadar az olduğunu, bu korkusuzluğundan gör işte.'Onu da nereden çıkardın, ben Allah'tan korkarım' mı dedin? Hadi canım, bir senin korkuna bak, bir de üftadeyi zincirleyip de salmadığın o huzur deryasında akan korkulara bak:

Sırrı-i Sekâti hazretleri buyurdu ki:
 "Gerçekten Allah'tan korkan, Kur'an okurken kalbinde bir incelme başlayan değil, halinin ne olacağını ve nereye varacağını bilinceye kadar yemesini ve içmesini terkeden ve uykuyu bırakan kimsedir." 
*******
İshak bin Half hazretleri buyurdu ki:
"Allah'tan korkan; günahları terketmediği halde ağlayıp gözyaşını silen kimse değildir.Gerçekten Allah'tan korkan o kimsedir ki, o; Cenab-ı Haktan korkarak günahları terketmiştir."
*******
Hasan-ı Basri  hazretleri buyurdu ki:
"Sizden önce öyle insanlar geçti ki, çakıllar sayısınca altın infak etseler de yine kurtulamayacaklarını sanırlardı. Bunlar günahı o nisbette büyük görürlerdi. Bir hadisinde Resul-i ekrem (sallalahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:
"Nefsimi kudret elinde bulunduran Allah'a yemin ederim ki, gökyüzünde meleklerin  alnını secdeye koymadığı, kıyamda bulunmadığı veya rükuda bulunmadığı dört parmak kadar boş bir yer bile yoktur. Eğer benim bildiklerimi bilmiş olsaydınız, az güler çok ağlardınız; Allah'ın azabından ve şiddetli intikamından korkarak feryad edip yollara, sahralara dökülürdünüz."
*******
Abdullah bin Mübarek hazretleri'nin nefis dörtlüğüne kulak ver bir de:
"Gece karanlık basınca taata koyulurlar,
Ortalık ağardığında rükuda bulunurlar,
Korku uykularını kaçırmış da kaim olmuşlar,
Korkusuz olanlarsa yatıp uyumuşlar."
*******
İşte sen busun Hakir! 'Ben Allah'tan korkarım' deyip de kendini aldatma. Hem günah işlemeye devam edip, hem de 'Allah beni affeder' diyenlerden olma! Reca (ümitli olmak) mertebesini de kıt aklına göre yorumlama. Mümin elbette ümitli olur, ümitsizlik küfürdür zaten. Ancak ümitsiz olmak demek ,'ben çok günahkarım, Allahü teala beni affetmez, ben cehennemlik bir kulum, cennete giremem' diye düşünmektir ki, bu Cenab-ı Hakka sui zandır ve çok çirkindir.Ümitsizliği böyle bilip de,o halde ümitli olmayı da, 'ne yaparsam yapayım Allahü teala beni affedecek ve ben muhakkak kurtulacağım' garantisi olarak görürsen, bu çok daha büyük tehlikedir .Bunu iyi anlaman için ölçüyü Hazreti Ömer( radyalahü anh) şöyle bildirmiş:
"Eğer dense ki, Cennete yalnız bir kişi girecek, o kişinin kendin olduğunu ümit etmelisin! Yine dense ki, Cehenneme yalnız bir kişi girecek, o kimsenin kendin olacağını zannedip korkmalısın."
*******
Hatem'ül Esam hazretleri buyurdu ki:
"Nefsine uyup da bir günah işleyerek Rabbine asi olduğun zaman ,hemen tevbe et ve nadim ol.İnsanlara özür beyan etme.Çünkü kendini insanlara karşı mazur göstermeye çalışman, işlemiş olduğun günahtan daha büyüktür."
 Yaa,halbuki sen bunu ne çok yapıyorsun.'Evet ,ben şu günahı işliyorum, ama şu nedenden, bu sebebten yapıyorum' diyerek,utanmazlığın zirevesine çıkıyorsun.
*******
İmam- Şarani hazretleri buyurdu ki,
"Ey kardeş bunları kulağına iyi sok! Günahlarını hatırladıkça terle ve tevbe et.Sakın tevbe ve istiğfarı hafife alma. Çünkü sen günahını yakînen bilmektesin. Fakat bağışlanmış olduğunu yakînen bilemezsin.O halde gece ve gündüz Allah'tan bağışlanmanı dile.Bil ki günahları ancak Allah bağışlar."
*******
Hasan-ı Basri hazretlerine:
"Ey Ebâ Said, Allah'ın rahmetinden ve ümit etmekten bahsederlerken o derece ileri giderler ki, sevincimizden adeta uçacak hale geliriz, bu nasıl olur?" dediler.Hasan- Basri hazretleri:
"Emniyet gelip çatıncaya kadar sizi korkutanlarla düşüp kalkmanız, korku gelip çatıncaya kadar ümit ve emniyet bahşedenlerle düşüp kalkmanızdan çok daha hayırlıdır" dedi.
*******
Peygamber efendimiz( aleyhisselam):
"Allah korkusunu kendine sermaye edinenin rızkı, ticaretsiz ve sermayesiz gelir." buyurup,
"Allah'tan korkana, Allah bir çıkış yolu ihsan eder, ummadığı yerden rızkını gönderir."
 mealindeki ayeti kerimeyi okudu.
*******
Başka bir hadis-i şerifte ise:
"İçinizda Allah'tan en çok korkan benim" buyurdu.
******
Cenab-ı Hak, Davud aleyhisselama,
"Kükremiş aslandan nasıl korkuyorsan,benden de öyle kork" buyurdu.
Davud aleyhisselam da bir zelle yüzünden o kadar ağladı ki, gözyaşlarından otlar bitti. Allahü teâlâya dua ederken dedi ki:
"Ya Rabbi, gözyaşımı görüyorsun"
Cenab-ı Hakkın cevabı şöyle oldu:
"Ey Davud, yaptığını unutuyor, gözyaşını hatırlıyorsun."
Davud aleyhisselam, kırk sene daha ağlamıştır.
*******
Ebu Süleymen Dârâni hazretleri buyurdu ki:
 "Kulun ümidi, korkusuna galib geldiği zaman kalp fesada uğrar.Ahmaklar böyledir."
*******
"Nefs ahmaktır,lakin nasihat dinler" buyurmuşlar.Ahmağın önde gideni ey Hakir! İşittin mi? 

4 yorum:

 1. sevgili arkadaşım inan ki, bir süredir içim içimi yiyor. acaba benim halim ne olur ,ne kadar gayesiz ve ne kadar dünyadan doymayışım, bugün senin yazını okurken içimden dedim ki!meğer kör kuyunun dibine vurmuşum .gözümün kör oluşu bundanmış Rabbim bir an evvel kör kuyularda kurtarsın.ellerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Melahat'ım...İyi insanlar,iyiliklerini heybelerine doldurup gitmişler,bizlerse böyle garip ve yapayalnız kalmışız...Çevremizde iyi örnekler olmayınca,biz kendimizi iyilerden sanmışız...Bu öyle büyük bir yanılgı ki,ancak o mübarek insanların hayatlarını okuyunca mukayese edebiliyoruz ve ancak o zaman farkedebiliyoruz.Elhamdülillah ki kuyunun dibinde olduğumuzu farkettiriyor Rabbimiz bize,yoksa düzlükte sanacağız kendimizi ve hatta yükseklerde:( Müjdeler çok hamdolsun,Rahmet-i ilâhi ganî elhamdülillah...Yeter ki, günahını burnunun ucundaki sinek kadar küçük görmeyi münafıklık alâmeti sayan hadis-i şerifinde zikredilen kimselerden olmayalım,günahları terkederek hakiki istiğfara kavuşalım,o büyüklerin hayatlarını okuyarak onların ahlakları ile ahlâklanmaya çabalayalım...Çabamızı,gayretimizi gören Cenab-ı Hak,elbette sayısız mükafatlar verecektir...Senin de ellerine sağlık arkadaşım,hep birlikte silkinebilmek dileği ile: -

   Sil
 2. Esselamü
  aleyküm
  Ablam ne yaptın sen yine,bir süredir okuyamıyordum.Bu güzel yazını görünce
  nasıl bir offf çektiysem ev halkı birşey var sandı.Zira kendi nezdinde
  benim halimi anlatmışsın.Bir laf vardır buralarda,kahkahayla gülene
  hayırdır sıratı mı geçtin derler..Cennetle müjdelenmiş gibi,rabbimiz çoook
  merhametli diyerek rabbimize hüsn-ü zan mı ediyoruz,kendimizi mi
  avutuyoruz yoksa...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve aleykümselam Nazl'ım,
   Sizin oralarda söylenen o söz ne manidar...Biz elbette Rabbimize hüsnü zan ediyoruz,affının çokluğuna sığınıyoruz, lakin çoğunlukla da affedildiğimizin garantisi varmış gibi düşünüyoruz,halbuki nice mürşitler, abidler, zahidler son nefeste imansız gitmiş de biz bunu kendimize konduramıyoruz sanki...o yüzden benim Hakir'e öyle söylüyorum, bir senin korkuna bak, bir de islam alimlerinin korkusuna diye..

   Sil